Lenovo IdeaCentre C320

Po těžko uvěřitelných dvanácti letech nepřetržité služby jsem konečně poslal na zasloužený odpočinek svůj vůbec první počítač (leč zůstal ve skříni jako záložní), a koupil rodičům, za jejich péči a lásku, nový. Původně jsem chtěl koupit, vzhledem k tomu neskutečnému výběru modelů, nějaký notebook, jenže ty dnešní patnáctky jsou díky těm širokoúhlým displejům hrozně prťavé (nízké) a sedmnáctky na tom nejsou o moc lépe. Přesto jsem si ale jednu vyhlédl (Lenovo G770) a šel si jí do lenováckého obchodu v Harfě prohlédnout na vlastní oči, abych nekoupil zajíce v pytli. Dobře jsem udělal. Na obrázcích totiž tento nb vypadá docela pěkně, ovšem na živo mi, zřejmě vzhledem k nevyužitím velkým plastovým plochám, připadal jako maketa z vietnamské tržnice. Prostě hnus a i kdyby to rodičům náhodou nevadilo, já bych se na to při každém příjezdu domů dívat nechtěl. Už jsem chtěl odejít zklamaný z toho, že jediný v úvahu přicházející nb se ukázal jako nepoužitelný, když jsem zahlédl zajímavě vypadající (vzhledem i velikostí obrazovky) all-in-one (AIO). Když jsem navíc uviděl ceny začínající pod 10k, rychle jsem zapomněl na nějaký nb, jehož hlavní přednost - mobilitu - by rodiče pravděpodobně stejně nikdy nevyužili, a začal vybírat vhodnou konfiguraci. Původně jsem chtěl jednu z levnějších verzí za tuším 11777Kč. Jenže ta se v tu dobu ukázala jako nedostupná a tak jsem přihodil necelou tisícovku a vybral vlastně plně vybavený model, jen ne s těmi nejvýkonnějšími komponenty, za 12666Kč. Volba obchodu padla na TSBohemia. Nikdy jsem u nich nic nekupoval, jenže v tu dobu to byl jediný obchod, kde to měli skladem s možností osobního odběru v Praze.

Zvolená konfigurace (57303645):
- multidotekový 20“ displej (1600x900, lesklý)
- Intel Pentium G630 (dvoujádro, 2,7 GHz)
- Intel HD Graphics 2000
- 4GB RAM
- Seagate 500GB, 7200rpm
- WiFi 802.11bgn, integrovaný DVB-T tuner
- Windows 7 Home Premium SP1 64bit

Bedýnka ...
... a její obsah
Příslušenství - na přiloženém médiu jsou jen ovladače, ten bílý kablík má
konce jack<->jack (samci) a nevím, proč ho tam přibalují

Bytelná krabice i polstrování AIO samotného, v ní vše pěkně uspořádáno. Klávesnice je pohodlná, trochu hlučnější, nepříjemné je jen Fn na místě Ctrl a ne klasické uspořádání bloku kláves nad šipkami. Myš by mohla být větší a ne tolik po stranách vybraná, zdá se pak příliš úzká, kolečko je naopak velice příjemné – neklouzavý povrch a zřetelné krokování, nedá se klopit na strany, jen mačkat. Obě periferie mají zbytečně dlouhé kabely, zapomněl jsem je změřit, ale viděl bych to kolem 150cm. Zdroj má 120W, větší rozměry, ale to je v tomto případě zcela jedno.

Klávesnice
Myš a zdroj

Samotný design AIO si musí každý posoudit sám, mně se moc líbí - jednoduchý, žádné designové šaškárny. Co se mi samozřejmě nelíbí vůbec, je lesklá povrchová úprava. U displeje je to kvůli dotykové úpravě věc očekávaná (což neomlouvá lesklé panely u nedotykových konfigurací), ale u toho zbytku je to otravná klasika – je na tom vidět všechen prach, otisky a odlesky. Alespoň že spodní pás reproduktorů a masivní kovová noha jsou pěkně matné. Monitor se dá slušně zaklonit a lehce předklonit – na čumění z postele na film mi to v pohodě stačilo. Nastavování jde pěkně ztuha, takže poloha drží.

Lesklý displej v akci
Max. zaklonění
Max. předklonění

Na přední straně dole vlevo je mechanické zapínací/vypínací tlačítko (také lze nastavit, aby fungovalo jako uspávací a možná ještě nějak jinak), které při zapnutí neustále bíle svítí (ve tmě trošku moc) a při režimu spánku bliká. Vedle jsou tři diody – činnost HDD, Wi-Fi a signalizace vypnutého monitoru. Na druhé straně pak další čtyři mechanická tlačítka – přepínač nastavování jasu monitoru/změny hlasitosti, dvě nastavovací tlačítka a vypnutí/zapnutí monitoru. Pokud začnete rovnou mačkat ta nastavovací tlačítka, regulujete rovnou jas displeje. Na klávesnici zase můžete pomocí těch úzkých tlačítek nad numerickým blokem jednoduše zvyšovat/snižovat hlasitost repráčků nebo je zcela ztišit. Ty jsou celkem ok, jen si musíte vypnout nějaké to vylepšení zvuku. To způsobilo takové huhlání mluveného slova, že jsem jen kulil oči a naštěstí mě brzy trklo, že to není tragickou kvalitou HW, ale nějakým SW „vylepšením“.

Odtud to fouká

Na horní straně je výdech chlazení. To je sice slyšitelné, ale jen si tak šumí, takže ho člověk brzy vůbec nevnímá. Já na tom během toho cca dvoutýdenního testování nestihl dělat dlouhodobě nic náročného, takže se větrák ani pořádně nerozběhl, ale když se PC probudí ze spánku, větrák se rozjede vždy na pár sekund naplno a to už je takový malý vysavač. Na jedné straně je dále čtečka paměťových karet, dvě USB 2.0 (3.0 bohužel není žádné) a zdířky na sluchátka a externí mikrofon, na druhé už jen optická mechanika. Nad displejem mikrofon (vyzkoušen při pokecu přes Skype - čistý zvuk, dobrá citlivost) a web kamera se zřejmě VGA rozlišením, takže obraz docela hrubý, ale koukatelný – není rozmazaný atd.

Levá strana
Pravá strana

Vzadu už jsou jen, bohužel těsně u sebe namačkaná, zbylá čtyři USB, ethernet, napájení a v mém případě i anténní vstup. No a také přístup k pamětem a HDD.


Po prvním zapnutí jsem během chvilky dokončil instalaci přeinstalovaného systému a mile mě překvapilo, že jsem tam nenašel tunu otravného balastu. Jediné, co na mě ihned vyskočilo, byl klasicky dodávaný McAfee antivirus, který šel ovšem bez problémů odinstalovat a byl od něj pokoj. Pak tam samozřejmě máte spoustu prográmků od Lenova na správu počítače či her pro dotykové ovládání, ale to zabírá dohromady pár set MB, max. nějaký ten GB, a neběží to na pozadí, takže to není nic hrozného. Já jsem si akorát hned na začátku rozdělil pomocí Partition Wizard Home Edition 7.5 (doporučuji, je to FW, šlo to jako po másle a za cca 20 minut bylo hotovo) disk na systém a data (mimoto tam máte ještě nějaké dva skryté oddíly – jeden má 200MB, druhý 25GB a tam je záloha systému pro případnou obnovu – momentálně má jediná záloha, protože jsem nikde nenašel možnost si vypálit systém pro obnovu na DVD) a šel aktualizovat systém. Zde se objevil první a jediný problém. V průběhu aktualizace se náhle vypnul monitor. Na tom mi nepřišlo nic tak divného, jenže se potom už nezapnul. Podle neaktivity HDD jsem poznal, že aktualizace už je hotová a tak jsem komp vypnul. Po zapnutí se displej sice rozsvítil, jenže jakmile najely Windows, tak vždy zase automaticky zhasl a bylo vymalováno. Takže jsem musel použít zatím jediný bod obnovy před první aktualizací systému a bylo vše OK. Poté jsem ze všech aktualizací vyřadit tu pro grafický adaptér (nebo co přesně to bylo) a už se to neopakovalo. PC od té doby šlape jak hodinky, jen se někdy po zapnutí nastaví jas displeje na max. hodnotu (oči vypalující … naopak ta nejnižší by se ve tmě hodila ještě o trochu nižší, ale já mám v tomto směru hodně citlivé oči, takže většina asi bude spokojena), ačkoli byl předtím snížený. Objevuje se to náhodně a já měl příliš málo času na zjištění příčiny. Buď to časem napraví další aktualizace nebo zkusím zase nainstalovat tu, kterou jsem zakázal a uvidím, co to udělá. V biosu se pro běžného uživatele nedá nastavit nic užitečného, ani třeba přemapování Fn/Ctrl, vypnutí/zapnutí napájení USB portů i při vypnutém PC atd.

AIO putoval později ještě jednou do krabice,
proto je bohužel focen s tou hnusnou ochrannou folií

Žádné výkonnostní testy jsem provést nestihl, takže v tomto směru nemůžu sloužit, ale zkušení to odhadnou podle použitých komponent a pro BFU je podstatné, že ten počítač stačí na všechno (kromě náročnějších her). Jinak byla to moje první zkušenost se Sedmičkami a navíc 64 bitovou verzí. Potěšilo mě, že i staré programy, které používám na svých 32bit XP, jsem tam všechny bez problémů rozchodil a jen v jednom případě musel použít ten režim kompatibility. Spotřeba se dle mého zásuvkového měřiče při nejnižším podsvícení displeje (které je, pokud vám do místnosti nejsvítí slunce, normálně použitelné) a nulové činnosti drží na 31W, při puštěném videu běžné „DivX kvality“ je to 37W, a při brouzdání většinou nepřekročíte 50W.

Oba displeje jsou na max., vpravo můj starý dobrý 15" HP nx6125

Displej má příjemné barvy – nepřišly mi ani studené, ani nějak „přebarvičkované“, prostě koukatelné. Rastr je díky nižšímu rozlišení trochu hrubší, ale to mým rodičům vyhovuje a stejně tak budou spokojeni ti, kteří jsou zvyklí na ještě něco horšího, třeba z levných notebooků. Pozorovací úhly nejsou nic moc, prostě klasické TN-ko, ale jak je vidět z přiložených fotek, mohlo by být i hůř:)

Zespodu
Ze shora
Ze strany

Dotykové ovládání je řešeno pomocí infrapaprsků na stranách displeje, což je patrné z toho, jak moc je zanořený do panelu a jak dochází k reakci již cca 1-2mm nad samotným displejem, pokud se k němu přiblížíte pomalu a včas zastavíte prst či jakýkoli jiný předmět. Funguje, a to je tak jediné, co o něm můžu říct, protože jsem ho vůbec nepoužíval. Vlastně mi dobře posloužilo akorát při koukání na videa z postele, kdy jsem měl klávesnici a myš vzadu na stole a při potřebě spustit něco dalšího jsem to snadno vyřešil dotykem – tady mi došlo, že se to fakt může někdy hodit i v praktickém životě.

Ke sledování televize můžete použít Windows Media Center. Je to dělané pro blbé, takže vás to snadno provede naladěním kanálů a v nepříliš bohatém menu si chování a prostředí programu nastavíte alespoň trochu k obrazu svému. Sledovat Tv můžete buď na celé obrazovce, nebo přepnout do libovolně velkého okna a mít ho někde v rohu obrazovky. Vedle klasického nahrávání pořadů je na pozadí vždy připraven time-shifting, takže stačí na ovladači zmáčknout pause a už vám živé vysílání stojí a čeká, až se uráčíte ho znovu pustit a pokračovat v koukání. Jak dlouho vydrží na pozadí náhrávat vysílání do zásoby, než se začnou první minuty přemazávat, si nastavíte v menu zvolením max. velikosti vytvořeného souboru. Dálkové ovládání je použitelné, většina tlačítek je ale spojených do jedné řady, což ztěžuje orientaci po slepu, navíc jsou na sebe docela dost nahňácaná a jejich stisk je takový podivně gumový a nejistý. Také napájení dvěma plochými bateriemi není zrovna praktické, ale pokud vydrží několik let, tak to vem čert.

Ovladač

Vzhledem k faktu, že posledních 6 let jedu na stejném noťasu, který je mým jediným PC, a tudíž neznám nic lepšího (nic moc komp v práci nepočítám) byl jsem tímto AIO vskutku nadšen a vůbec bych se nezlobil mít ho na stálo. Notebook mi 99,8% času beztak leží na stole a vozím si ho s sebou akorát, když jedu k rodičům. Až přestane fungovat a já si budu muset koupit něco nového, budu hodně zvažovat, zda si nekoupit také něco takového.

Žádné komentáře: